Portugalska wyspa Madera nazywana jest bardzo często „wyspą wiecznej wiosny”, „najdalszym skrawkiem Europy” czy też „zielonym ogrodem na Atlantyku”. Jak różne są jej określenia, tak różne są oblicza Madery. Wyspa ta po przez dość wysokie wypiętrzenia górskie i klify wydaje się być trudna do zdobycia i majestatyczna. Miejsce to jest prawdziwym rajem dla miłośników dzikiej natury, górskich wycieczek i kąpieli w krystalicznie czystych wodach, otoczonych wulkanicznymi klifami, które wzbijają się z morza w stronę nieba. Ukształtowanie to nie pozostawia za wiele miejsca na tak bardzo ukochane przez niektórych turystów plażowanie. Na wyspie znajdują się dosłownie dwie plaże w Calheta oraz Machico, gdzie piasek został przywieziony z Afryki. Rozwój turystyki Madera zawdzięcza głównie swojemu subtropikalnemu klimatowi, który zapewnia wspaniałe warunki przez cały rok z gwarancją, iż temperatury nie spadną poniżej 17 stopni Celsjusza. Zazwyczaj stała temperatura dzienna to około 25°C. Na wyspie znaleźć można wiele mikroklimatów, dla przykładu południe jest słoneczne, na północy szaleje wiatr. Słońce nie świeci tu cały rok i nigdy nie jest na niej zbyt gorąco. Upały są rzadkością. Klimat wyspy jest tak sprzyjający, że od wielu lat dla „podratowania” zdrowia przybywały tu ważne osobistości jak cesarzowa Sissi, czy nasz marszałek J.Piłsudski. Wyspa Madera oferuje turystom sporo atrakcji m.in. znany na całym świecie festiwal kwiatów odbywający się na przełomie kwietnia i maja. Wówczas na ulicach stolicy wyspy Funchal pojawiają się piękne kompozycje kwiatowe. Madera jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci małych miasteczek z wyśmienitą kuchnią znajdą wiele miejsc rozrzuconych po całej wyspie m.in. Santana, Machico, Camara do Lobos. Kochający spacery i trekkingi, mogą skorzystać z  wielu wytyczonych szlaków dla pieszych wędrówek mi.in. na najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo (1862 metrów n.p.m.). Tras jest ponad 50, a wśród nich te najsłynniejsze biegnące wzdłuż levad, czyli kanałów nawadniających. Levady obecnie są wielką atrakcją turystyczną, podobnie dużym powodzeniem u turystów cieszą się morskie rejsy w poszukiwaniu wielorybów i delfinów. Nową atrakcją jest muzeum CR7, poświęcone karierze jednego z najbardziej znanych piłkarzy na świecie Cristiano Ronaldo. To tu się urodził i zaczynał swoją karierę sportową. Cristiano Ronaldo jest bardzo ceniony przez maderyjczyków, nawet lotnisku nadano jego imię.

Życie nocne na Maderze jest mało intensywne. Oczywiście najwięcej klubów i knajpek znajduje się w stolicy wyspy – Funchal. Położona jest ona na południu wyspy i jest  największym ośrodkiem miejskim. Miasto usytuowane jest na wzgórzach poprzecinanych wieloma dolinami. Rozciąga się ona od wybrzeża z pięknym portem, gdzie cumują wielkie wycieczkowce, aż po wzgórza m.in. Monte, na które można wjechać kolejką linową. Stąd też rozciąga się najpiękniejsza panorama na miasto. Funchal może poszczycić się pięknym historycznym centrum z wąskimi uliczkami sprzed wieków, gdzie znajdziemy mnóstwo kameralnych knajpek, restauracji, a także kolorowe targi z najsłynniejszym na czele – Mercado dos Lavradores, gdzie można kupić egzotyczne owoce, sadzonki, nasiona kwiatów, regionalne produktyi oryginalne stroje. Warto zobaczyć tu także przepiękny ogród botaniczny Jardim Botânico.

Madera to nie tylko przyroda i kwiaty, ale również wino – słynna „madera” oraz kuchnia. Tak naprawdę już dla samego jedzenia można wybrać się tu na wypoczynek
i poświęcić swój wakacyjny czas tylko i wyłącznie na smakowaniu specjałów kuchni lokalnej. Miłośnicy mięsa oczarują się „estapada” – daniem z grillowanego mięsa z wielką ilością soli, czosnku i marynaty. Z kolei dla miłośników ryb czeka „espada’ robiona na dwa sposoby – słodko, z bananem oraz na słono, z ogromną ilością czosnku. Jeśli chodzi o alkohole oprócz wspomnianej już „madery” trzeba spróbować regionalnego drinku „poncha”. Turystyka jest jednym z głównym źródeł dochodów mieszkańców wyspy. Oferta hotelowa charakteryzuje się bardzo wysokim standardem, a obsługa w ośrodkach hotelowych jest bardzo miła, pomocna i często mówi po polsku. Naszych rodaków z roku na rok przybywa tu coraz więcej. W cale się nie dziwię, gdyż wyspa ta mimo nie zawsze słonecznych dnia, jest pełna piękna i warta odwiedzenia. Dlatego warto rozważyć ją jako kolejny kierunek na wakacyjny wyjazd.

Twój Doradca Podróży,
Nina Czajkowska