ZANZIBAR – wyspa pachnąca przyprawami

Mieszkańcy Zanzibaru – gościnni, przemili, zawsze z ogromnym uśmiechem na twarzy. Czy to pracownicy hoteli, czy też tubylcy spacerujący po wioskach, sprzedawcy pysznych owoców i aromatycznych przypraw w Stone Town.

Kobiety ubrane są w piękne, barwne chusty, które możemy kupić np. na bazarach w Stone Town.

Wschodniemu wybrzeżu Zanzibaru towarzyszą magiczne przypływy i odpływy odsłaniające piękne dno Oceanu Indyjskiego. Woda potrafi cofnąć się w głąb Oceanu nawet o 2 km. Możemy wtedy spacerować puszystym białym piasku, pośród pięknej rafy koralowej podziwiając różnokolorowe rozgwiazdy, małe kraby.

Podczas odpływów plaże należą do kobiet. W wielu miejscach możemy dopatrzeć się podwodnych plantacji alg. W pięknych kolorowych sukniach i chustach na głowach wyłaniają się kobiety, które zbierają algi aby później stworzyć z nich naturalne kosmetyki. W stolicy Zanzibaru możemy również kupić cynamonowo – goździkowe peelingi, oleje kokosowe, olejki z drzewa baobabu, glinki do twarzy z alg. –  Wszystko robione na miejscu z tutejszych produktów. Raj dla kobiet lubiących dbać o swoje ciało i skórę.

Bazar Parajani – miejsce, w którym mieszają się wszystkie zapachy Zanzibaru. Pięknie pachnąca wanilia, cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa poprzez subtelną woń suszonych płatków róż czy ziół.

Na Zanzibarze mamy okazję odwiedzić plantację przypraw i zobaczyć jak rośnie piękna gałka muszkatołowa, pieprz, aromatyczne goździki albo ciekawe owoce drzewa szminkowego, które wyglądem przypominają nam egzotyczne owoce liczi – mają piękną pomarańczowo – czerwoną barwę. Możemy pomalować sobie nimi usta.

Wilgotny klimat sprzyja tu również pysznym owocom, które smakują niesamowicie, w porównaniu do tych, które widnieją na naszych półkach sklepowych. Mowa tu o: mango, ananasach, arbuzach, kokosach czy cytrusach. Jest to istny raj dla podniebienia, który wykorzystywany jest w tutejszej kuchni do przeróżnych potraw, soków oraz kosmetyków.

Na północy Zanzibaru leży wioska Nungwi – słynie ona z pięknych drewnianych łodzi – zwanych dhow, które głownie służyły do handlu morskiego. Znajduje się tu stocznia, w której do tej pory buduje się łodzie dhow, Nawet hotele zamawiają je, ponieważ są piękną atrakcją turystyczną i każdy kto odwiedzi Zanzibar będzie miał okazję się nimi przepłynąć. Na tamtejszym wybrzeżu tych pięknych łodzi jest od groma. Jednak obok drugiej bujają się na przejrzystych wodach Oceanu. Zdjęcia robione w tamtym regionie można znaleźć na większości pocztówek z wakacji na Zanzibarze.

Mieszkańcy Zanzibaru z samego rana wypływają swoimi drewnianymi łodziami na łowy, w poszukiwaniu ośmiornic, kalmarów oraz ryb, które sprzedają później w starym porcie rybackim w Stone Town.

Bardzo dużą rolę na Zanzibarze odgrywają drzwi – są one ogromnym symbolem domu i świadczą o zamożności gospodarza. Rzeźbione w drewnie, niepowtarzalne. W całym Stone Town nie znajdzie się dwóch takich samych. Zanzibarskie drzwi mają skrzydło kobiece, które używa się na co dzień oraz męskie, które dedykowane są na specjalne okazje, kiedy chcemy okazać komuś szacunek.

Można kupić je w mniejszej wersji z bardzo dobrego jakościowo drzewa tekowego – jako pamiątka.

Twój Doradca Podróży,
Jaśmina Bodurka